دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences

معرفی شبکه جامع آلرژی

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۸/۸ | 
 شبکه جامع آلرژی مدت یک سال است توسط آقای دکتر محمد علی عصاره زادگان عضو هیات علمی مرکز تحقیقات ایمونولوژی راه اندازی شده است. این شبکه قصد دارد با ایجاد پل ارتباطی میان بیمار آلرژیک و متخصص آلرژی و همچنین با بهره گیری از تجربیات و تحقیقات ارزشمند اندیشمندان در زمینه پیشگیری از بیماریهای آلرژیک، گامی هرچند خرد و ناچیز در راستای اعتلای سطح بهداشت کشور ایران بردارد. در چند دهه اخیر، به موازات رشد اقتصادی و فرهنگی و ارتقای سطح بهداشت عمومی و پوشش ایمن سازی در ارتباط با بیماری های واگیر و عفونی در کشور های با درآمد کم و در حال توسعه باعث شده است به طور نسبی درجهان و بخصوص کشور های توسعه یافته اینگونه بیماری های عفونی تحت کنترل درآیند. ولی با کنترل بیماری های واگیر و ارتقای سطح اقتصادی، فرهنگی و بهداشتی و به طور کلی سلامت جامعه ما با روند رو به رشد بیماری های مزمن غیرواگیر و عوارض ناشی از آنها در چنین جوامعی روبرو می باشیم. اکنون در جهان بیماریهای غیرواگیر از مهمترین موانع توسعه کشورها هستند و هزینه های سرسام آور ناشی از این بیماریها هر نظام بهداشتی و درمانی را با چالشهای عدیده ای روبرو نموده است. اما شاه کلید و راهکار مقابله با افزایش ابتلا به بیماری های واگیر، شناسایی عوامل خطر ، پیشگیری و کنترل این عوامل می باشد، اما در میان بیماری های مختلف غیرواگیر در جهان، بیماری های آلرژیک مانند رینیت آلرژیک یا آلرژی بینی به عنوان شایع ترین بیماری های واگیر به شمار می آیند.
 تخمین زده می شود ۲۰ تا ۳۰ درصد از کل جمعیت جهان به آلرژی مبتلا می باشند! آمارها و مطالعات مختلف و متعدد انجام شده در کشورهای مختلف حاکی از روند رو به رشد شیوع بیماری های آلرژیک بخصوص آسم، آلرژی غذایی و رینیت آلرژیک در دو دهه اخیر بوده است. در ایران بر اساس مطالعات انجام شده شیوع بیماری رینیت آلرژیک در کودکان ۶ تا ۷ سال (حدود ۱۲ درصد) و در نوجوانان سنین ۱۳ تا ۱۴ سال( حدود ۲۱ درصد) است. همچنین شیوع بیماری آسم در کودکان دوره ابتدایی در ایران حدود ۴ درصد است. عالوه بر این، مطالعات نشان داده حدود ۹ درصد بالغین ایرانی به آسم مبتلا هستند. بدیهی است اثرات ناشی از کارافتادگی و عوارض ناشی از بیماری های آلرژیک از یک سو و از سوی دیگر هزینه های هنگفت برای کنترل و درمان آلرژی از سوی دیگر می تواند صدمات روحی و روانی قابل توجه ای برای فرد بیمار داشته باشد. به طور مثال در مطالعه انجام شده در ایران نتایج نشان داده است که هزینه سالانه برای کنترل و درمان آسم در ایران برای هر بیمار حدود ۵۹۰ دلار می باشد.البته این هزینه مادی جدای از آثار روحی و روانی و از کارافتادگی بیمار می باشد. در خصوص اثر ابتلا به آلرژی در بهره وری شغلی در ایران مدارک مستند و معتبری در دسترس نیست اما در آمریکا مبتلایان به رینیت آلرژیک حدود ۱۰۷۰۰۰۰۰ روز کاری را به خاطر عوارض ناشی از ابتلا به رینیت آلرژیک از دست می دهند. همچنین در آمریکا حدود ۸۰ میلیون نفر در سال حداقل بیش از ۷ روز از علائم و عوارض ناشی از این بیماری رنج می برند.
هدف اصلی شبکه جامع آلرژی را آشنایی و آگاه ساختن مخاطبین به زبان ساده در مورد راهکارهای معتبر در زمینه پیشگیری از انواع بیماری های آلرژیک دانست و خاطر نشان کرد: البته در کنار این بخش، برای استفاده متخصصین و محققین فعال در حوزه آلرژی، قسمتی هم به رویدادها و تحقیقات به روز و به اشتراک گذاری نتایج تحقیقات در این حوزه اختصاص داده شده است. به هر حال شبکه جامع آلرژی قصد دارد با ایجاد پل ارتباطی میان بیمار آلرژیک و متخصص آلرژی و همچنین با بهره گیری از تجربیات و تحقیقات ارزشمند اندیشمندان در زمینه پیشگیری از بیماریهای آلرژیک، گامی هرچند خرد و ناچیز در راستای اعتلای سطح بهداشت کشور عزیزمان ایران بردارد.
برای اطلاعات بیشتر میتوانید به آدرس www.allergycomnet.ir مراجعه فرمایید.
 
 


CAPTCHA code
دفعات مشاهده: 55 بار   |   دفعات چاپ: 2 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر